Roditeljski strahovi
Emocionalna trauma kao posledica krize
Svaka krizna situacija skoro uvek izaziva manju ili veću emocionalnu traumu. A trauma je kao voda, lako pronađe svoj put, pa je zato neophodna blagovremena intervencija kako bi se njen tok zaustavio ili bar ublažio.
Ludilo savremenog čoveka
Ludilo predstavlja jednaku pretnju ljudskoj ličnosti kao i smrt. To i jeste neka vrsta smrti jer se sopstvo koje smatramo normalnim gubi u psihotičnom stanju. Priča o čoveku je i priča o ludilu.
Empatija i otuđenost
Empatija nije urođena, biološka osobina ličnosti, ona se uči u socijalnom okruženju, nekada po modelu, nekada ličnom procenom šta nekome izaziva osećaj prijatnosti i sigurnosti.
Roditeljstvo – uloga majke i porodice u razvoju deteta
Tema roditeljstvo je veoma značajna i odlučujuća za pravilan mentalni razvoj deteta.
Osećam se u kući kao stranac
Kada govorimo o relaciji između roditelja i dece, uslovima odrastanja, čini se važnim podsetiti se i karakteristika nekih prošlih istorijskih razdoblja. Naime, na ono što mi danas smatramo izuzetno važnom fazom života – detinjstvo.
Kriza i krizne intervencije
O krizi se može govorti sa više različtih aspekata, ali ćemo mi ovaj put govoriti samo o krizi kao psihološkom fenomenu, kao i o načinima konstruktivnog prevazilaženja kriznih sitacija.
Socijalne mreže i mentalno zdravlje mladih
“Being a digital native may have long-term consequences related to learning how to read.”
Neuroetika – od lečenja do Kiborga
Kada je u pitanju nauka, svako otkriće predstavlja i večnu dilemu – pomoć ili zloupotreba? Gde je granica?
Moždana smrt i transplatacija organa
Moždana smrt nije koma. Moždana smrt je klinička i pravna definicija smrti. Lekari je utvrđuju striktnim neurološkim testom
Savremeni tretman mozdanog udara
Moždani udar je katastrofa koja se može sprečiti i lečiti.
Degenerativne bolesti nervnog sistema
Pod degenerativnim bolestima centralnog nervnog sistema podrazumijevaju se bolesti kod kojih dolazi do postepenog propadanja nervnih ćelija.